NEEM - NIMBOVÝ OLEJ a jeho účinky 

11.04.2023

Nimbový olej – ajurvédsky všeliek na problematickú, zapálenú a reaktívnu pokožku.

Číítala som článok od Mudr. David Frej a povedala som si vyskúšam. Mám ho doma už dávnejšie, kúpila som si ho kvôli mojej problematickej pleti (Rosacea) a zatiaľ som ho neužívala, používala som ho len zvonka. Začnem užívať pomaly, v malých množstvách a to tak, že ho nakvapkám do vegánskej kapsule, aj preto, že má dosť horkú chuť. Olej pri nižších teplotách tuhne, preto je vhodné ho udržiavať pri izbovej teplote. Právom ho označujú za AJURVÉDSKÝ VŠELIEK - skvelé prírodné antibiotikum, veď si prečítajte: Bylina Neem (Azadirachta indica) je veľký, trvalo zelený tropický strom, ktorý ale donedávna rástol aj v strednej Európe. Odolnosť tohto stromu voči hmyzu a nákazlivým chorobám je dokladom jeho liečivých vlastností. Neem sa v prírodnej medicíne a homeopatiu podáva na mnohé zdravotné problémy. Všetky časti rastlín sa používajú pre širokú škálu neduhov najmä na horúčky, bolenie v krku, prechladnutie, chrípky, plesňové infekcie, únavu, kožné choroby, cukrovku. 

Zdravotné účinky Neemu

Neem má veľké množstvo štúdií na účinky, ktoré si teraz podrobne priblížime. Azadirachta indica, známy ako neem, po slovensky Zederach indický, vzbudil určitú pozornosť vo svete pre veľké množstvo liečivých účinkov. Z rôznych častí neemu vedci získali doteraz okolo 140 účinných látok, a všetky časti Neemu - listy, kvety, semená, ovocné plody, korene a kôra stromu sa tradične tisíce rokov používa v liečbe zápalov, infekcií, plesní, horúčky, kožných chorôb, ďasien a pod. Predovšetkým listy a látky extrahované z listov majú protizápalový a imunitu podporujúci účinok, listy znižujú hladinu krvného cukru, pôsobia proti vírusom, baktériám, v pokusoch na zvieratách sa zistilo protirakovinové pôsobenie. Ako perličku dodajme, že dôvod zákazu v Českej republike je práve údajne riziko mutagénneho pôsobenia Neemu, hoci v štúdiách sa preukázal pravý opak.

Antibiotikum a protizápalový účinok 

Neem je vlastne prírodné antibiotikum, ale bez nežiaducich účinkov. Podľa posledných štúdií podporuje imunitný systém, najmä bunkovú imunitu. Indikuje sa najmä pri horúčke, bolesti v krku, prechladnutí, chrípke, angíne. Jeho účinok spoľahlivo funguje pri bakteriálnych aj vírusových infekciách. V laboratórnych pokusoch Neem pôsobil spoľahlivo napríklad proti Escherichia coli, Staphylococcus aureus, rôznym kmeňom streptokokov, Mycobacterium smegmatis a Candida albicans. Neem pôsobí aj proti rôznym plesniam a parazitom. Ako prevenciu odporúčam užívať Neem pred cestou a počas pobytu v exotických krajinách, kde je riziko prítomnosti parazitov vo vode alebo strave. Vynikajúci účinok som pozoroval pri chronických kvasinkových ochoreniach (najmä plesní na nechtoch a pri gynekologických ťažkostiach). V prípade zápalov a infekcií vírusových i bakteriálnych (prechladnutie, chrípky, angíny, zápaly močových ciest) je možné užívať niekoľko dní väčšiu nárazovú dávku niekoľkých kapsúl denne namiesto klasických antibiotík. Pacientom odporúčam Neem aj pri zápaloch (zubov, čriev a pod). Kapsule s Neemom obsahujú celé nadrvené sušené listy, kvety a vetvičky a pôsobia priaznivo na popísané infekcie vrátane zápalov priedušiek, pokiaľ sa zápal a infekcia zachytia včas. Tieto účinky mám vyskúšané u pacientov aj v mojej rodine. 

MUDr. David Frej 

Protirakovinový účinok

Neem preukázal v laboratórnych pokusoch protirakovinové pôsobenie. Znižuje enzým arylhydrokarbonhydroxylázu, ktorý zohráva dôležitú úlohu v tvorbe rakovinových buniek a zvyšuje prospešný enzým uridinedifosfoglukuronosyltransferázu, podieľajúci sa na odstraňovaní rakovinových buniek. Dokázal sa tiež antioxidačný účinok (napr. sa zvýšila hladina glutatiónu a glutation peroxidázy, pôsobiaca proti rakovinovým bunkám) a protirakovinový účinok v pečeni. Neem v štúdiách znižoval množenie karcinogénnych buniek a podporoval zánik týchto buniek (napr. stimuláciou apoptózy). Tiež stimuloval určité bunky imunitného systému, ktoré urýchľovali zánik rakovinových buniek. Zaujímavé je pôsobenie proti karcinogénnym aflatoxínom, ktoré sa nachádzajú v pokazených potravinách, napr. arašidoch. 

MUDr. David Frej 

Kožné choroby

Neem sa spoľahlivo osvedčil pre očisťujúci účinok pri kožných ochoreniach, a to najmä zápalového a infekčného typu. Známe je použitie pri akné, ekzémoch, lupienke, lupinách alebo alergickej dermatitíde.

Cukrovka

Účinok extraktu z listov Neemu bol skúmaný v účinkoch na krvný cukor. Neem blokuje účinok serotonínu, ktorý bráni vylučovaniu inzulínu z pankreasu pri zvýšenom krvnom cukre. Reguluje metabolizmus, a používa sa v kombinácii s inými bylinami u cukrovky 2. typu (cukrovka u dospelých, väčšinou bez závislosti na inzulíne). Neem znižuje hladinu cukru v krvi a dávky inzulínu až o 50%.

Detoxikácia

Neem patrí tiež medzi najsilnejšie prostriedky na čistenie krvi a je tiež známy pre svoje detoxikačné účinky a podáva sa pri celkovej očiste tela od toxínov pri chudnutí, a prejedaní, požívaní alkoholu, liekov či drog, najmä po steroidoch, antibiotikách či chemoterapii.

Ďalšie zdravotné účinky

Neem bol porovnávaný s opiátmi v tlmení bolesti. Jeho účinky s morfínom boli podobné a Neem sa kombinoval s morfínom, čím znižoval jeho nežiaduce účinky. Dôležitý je hepatoprotektívny (pečeň ochraňujúci účinok) Neemu, najmä pre svoje antioxidačné účinky. Kvercetín a rutín, známe silné antioxidanty, sa nachádzajú v Neeme. Z ďalších zdravotných ťažkostí, kde Neem (väčšinou v kombinácii s inými bylinami) možno použiť, spomeňme bolesť pri reumatických ochoreniach, prevencia stresového žalúdočného vredu a žalúdočných ťažkostí, vedecky podporené účinky pri znižovaní krvného tlaku, cholesterolu a krvnej zrážanlivosti, podpora činnosti obličiek, antikoncepčný účinok (najmä olej zo semien) a účinok znižujúci bolesti hlavy.

MUDr. David Frej 


BENEFITY, KTORÉ VAŠEJ PLETI A TELU DOPRAJE NIMBOVÝ OLEJ

  • Hydratuje, buduje ochrannú bariéru, zjednocuje pokožku a dodáva jej elasticitu.
  • Upokojuje suchú, zapálenú a reaktívnu pokožku a zmierňuje jej nepríjemné prejavy.
  • Je pomocníkom pri rozličnej škále kožných problémov.
  • Slúži ako prírodná dezinfekcia na rôzne uhryznutie hmyzom.
  • Využijete ho na cestách ako zdatný repelent.
  • Stará sa o vlasovú pokožku a zamedzuje tvorbe lupín.
  • Odporúča sa pre každý typ pleti, predovšetkým pre pleť zápalovú, starnúcu a dehydratovanú.
  • Uplatňuje sa ako nosný olej pre BEWIT esenciálne oleje – zmiešaním sa predlžuje doba postupného vstrebávania esenciálneho oleja.
  • V kombinácii s BEWIT esenciálnymi vodami sa postará o hlbokú hydratáciu a rovnováhu pleti.