TOTO BY STE MALI VEDIEŤ O POUŽÍVANÍ ESENCIÁLNEHO OLEJA TEA TREE

26.09.2023

Tea tree esenciálny olej má vynikajúce vlastnosti na použitie v uzdravovaní a má tiež vynikajúce kozmetické vlastnosti. Jeho širokospektrálny účinok je úžasný, pretože je to veľmi účinné nielen prírodné antiseptikum. 

Tea tree esenciálny olej (TTO) je svetlo zlatý až číry esenciálny olej čerstvej gáfrovej vône, ktorá je veľmi výrazná. Zdrojom sú listy Kajeputu striedavolistého (Melaleuca alternifolia), ktorého domovom je severovýchodné pobrežie štátu Nový Južný Wales v Austrálii a pre liečivé použitie rastie iba na tomto území.

 48 spôsobov použitia Tea Tree oleja 

Afty - niekoľkokrát denne použite TTO. Vhodný je aj oregánový olej.

Akné - môžete použiť niekoľko kvapiek na postihnuté miesto, pretože TTO dezinfikuje a vysušuje.

Aromaterapia - pre príjemnejšie ovzdušie pridajte do náplne aromalampy pár kvapiek TTO. Takto výpary z tohto oleja čistia a dezinfikujú miestnosti a tým sa tiež predchádza šíreniu vírusov a baktérií. Rovnako dobré uplatnenie nájde v saunách.

Artiritída - pridajte 10 kvapiek Tea tree oleja do 1 dcl nosného oleja. Vmasírujte do bolestivého miesta 2 – 3 krát denne, čím môže dôjsť k zníženiu bolesti.

 Artróza - pridajte 10 kvapiek Tea tree oleja do 1 dcl nosného oleja. Vmasírujte do bolestivého miesta 2 – 3 krát denne, čím môže dôjsť k zníženiu bolesti.

Bolesti kĺbov a svalov – vhodná je ich masáž s TTO niekoľkokrát denne.

Bolesti v krku - do 1 dcl vlažnej vody pridajte 5 kvapiek TTO a niekoľkokrát denne kloktajte, vyhnite sa prehltnutiu tekutiny. Môžete to doplniť pomalým rozhryznutím jedného klinčeka. Bolesť rýchlo odznie.

Poštípanie hmyzom - použite 1 kvapku TTO na ošetrenie vpichu - poriadne vmasírujte.

Bradavice - zmiešajte kokosový olej s Tea tree olejom 1:1 a vmasírujte do bradavice. Zakryte náplasťou. Aplikujte dvakrát denne do ich odstránenia. Môžete použiť v lete aj kvapku lastovičníka.

Bronchitída - pridajte niekoľko kvapiek do nádoby s horúcou vodou a inhalujte pod uterákom, môžete striedať s harmančekom.

Čističe a zvlhčovače vzduchu - v prípade, že majú vodnú náplň, nakvapkajte do nej 5 kvapiek TTO, vhodné predovšetkým pre astmatikov a alergikov.

Dna - zrieďte 5 kvapiek TTO pomocou 10 ml nosného oleja; používajte na masáž bolestivých miest.

Drobné popáleniny - popáleninu čo najrýchlejšie schlaďte tečúcou studenou vodou, prípadne ľadom a potom zľahka votrite pár kvapiek TTO ako prevenciu proti možnej infekcii.

Kašeľ - postupujte rovnako ako pri bronchitíde, je možné tiež použiť pár kvapiek TTO na masáž hrudníka a chrbta.

Kliešte - Po odstránení kliešťa použite 1 kvapku TTO na ošetrenie vpichu - poriadne vmasírujte. Opakujte niekoľkokrát za deň. Ak sa objaví červený fľak začnite užívať oregánový olej, čo by najsilnejšie prírodné antibiotikum.

Kožné infekcie - ranu ošetrite TTO niekoľkokrát za deň.

Krvácanie z ďasien, ich zápaly a paradontóza - potierajte TTO, prípadne použite vlažnú vodu s pár kvapkami TTO a nechajte v ústach pôsobiť 2-5 minút a potom vypľujte, toto opakujte niekoľkokrát denne, Nechajte si každopádne odstrániť zubný kameň. 

Laryngitída - pridať 5-10 kvapiek Tea Tree oleja a štipku morskej soli na 1 šálku horúcej vody; kloktajte 2-3 krát denne. Tento roztok nepregĺgajte!

Lupiny vo vlasoch - po umytí vlasov vmasírujte niekoľko kvapiek TTO do pokožky hlavy - znížite tým vorbu lupín.

Modriny - použite 10 kvapiek Tea tree oleja v 1 dcl nosného oleja a opatrne vmasírujte.➛ Odreniny a drobné rany - môžete použiť TTO.

Opary, kútiky - niekoľkokrát denne použite TTO. Vhodný je aj oregánový olej.➛ Pásový opar - 3x denne vmasírujte pár kvapiek TTO.

Plesne na nohách - aplikujte TTO na postihnuté miesto 3x denne, rozotrite a ľahko vmasírujte. ➛ Pľuzgiere - môžete použiť TTO priamo na pľuzgier a prelepiť náplasťou.

Reumatoidná artritída - 10 kvapiek TTO v 1 dl nosného oleja sa vmasíruje niekoľkokrát za deň.

Nádcha - potierajte okolie nosných dierok TTO.➛ Zlý dych - rozrieďte kvapku Tea tree oleja v malom množstve vlažnej vody a kloktajte. Potom vypľujte.

Tetovanie - aplikujte po tetovaní, aby sa zabránilo infekcii.➛ Upchatý nos alebo dutiny - pridajte niekoľko kvapiek Tea tree oleja do nádoby s horúcou vodou a inhalujte pod uterákom. Na upchaté dutiny sú vhodnejšie prostriedky prasličkou a anízom.Vaginálna infekcia - pridávajte pravidelne niekoľko kvapiek TTO do vodného kúpeľa.

Voš detská - pri aplikácii do šampónu pridajte 10 kvapiek TTO. Po použití nechajte pôsobiť vo vlasoch asi 10 minút a potom opláchnite. Vykonávajte 2x týždenne. Zároveň je nutné vyčistiť aj kontaminované hrebene, kefy..., môžete použiť aj TTO.

Vriedky v nose - potierajte TTO, môžete tiež inhalovať.

Zubná hygiena - pár kvapiek TTO vo vlažnej vode používajte ako ústnu vodu. Kvapku TTO je dobré kvapnúť občas na zubnú kefku.

Zvieratá - psíkom a koňom pomáha TTO pri svrbení alebo poranení kože. Navyše jeho silná vôňa odpudzuje hmyz a blchy. Ale je nutná opatrnosť u mačičiek, pretože tie sa často olizujú a mohli by Tea tree olej ľahko prehltnúť a privodiť si nepríjemné zdravotné komplikácie. Preto ho u nich aplikujte iba za krkom. Avšak proti kliešťom je vhodnejší cédrový olej.


Špeciálne použitie Tea tree oleja v domácnosti 

  • Zmiešaním lyžičky Tea tree oleja spoločne s 2 dcl vody, trochou octu a sódy vytvoríte univerzálny čistič, môžete tiež TTO zmiešať len s kuchynskou soľou.
  • Na dezinfekciu riadu pridajte niekoľko kvapiek do dávkovača umývačky.➛ Na dezinfekciu bielizne taktiež pridajte niekoľko kvapiek TTO do pracieho prášku.
  • Na odstránenie plesní pridajte pár kvapiek Tea tree oleja do 8% bežného konzumného octu.
  • Pár kvapiek Tea tree oleja v odpadkovom koši ho dokáže zbaviť pachov.
  • Na odstránenie plesní z ovzdušia v bytových priestoroch nalejte do rozprašovača 2 dcl vody, do ktorej pridáte 2 lyžičky Tea tree oleja. Aplikujte vo vetranej miestnosti.
  • Pred vysávaním sa odporúča nakvapkať pár kvapiek TTO do vrecka vysávača, prípadne na vonkajší filter vysávača pre jeho schopnosť likvidovať aj roztoče.
  • Antiseptické, antimykotické a antifungicídne vlastnosti TTO pomáhajú likvidovať napríklad tieto druhy baktérií a plesníAspergillus flavus, Aspergillus niger, Betahaemolytický streptokok, Candida albicans, Citrobactor ssp., Escherichia coli, Klebsiella pneumoniaku, Legionella spp. , Staphyloccus agalactiae, Shigella sonnei, Thermoactinomycetes vulgaris, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum.

Test možnej alergickej reakcie na TTO 

Naneste jednu kvapku EO Tea Tree na zápästie. Keď sa objaví do 48 hodín začervenania, nepoužívajte tento olej. Môžete olej skúsiť zriedený. Alergická reakcia na Tea Tree olej sa vyskytuje veľmi výnimočne.

Odporúčanie 

  • nikdy nepoužívajte Tea Tree esenciálny olej vnútorne ( znížite si teplotu tela) a zamedzte styku s očami➛ neodporúča sa použitie oleja pre deti do 3 rokov, z dôvodu veľmi citlivej pokožky
  • pokiaľ dôjde k alergickej reakcii, ihneď prestaňte Tea Tree olej používať
  • uchovávajte balenie TTO v suchu, chlade a bez prítomnosti svetlapre zaručené uzdravenie používajte iba originálny olej

Test robený farmaceutom - skúšali užiť TTO vnútorne, telesná teplota následne klesla na 35°C, z toho dôvodu sa neodporúča vnútorné použitie TTO.


AFIRMÁCIA

Otváram sa svojmu vyššiemu vedomiu, prijímam múdrosť a vedomosti pre svoje najvyššie dobro. Verím, že všetko, čo potrebujem, už mám v sebe.